XVII sesja Rady Powiatu

Informacja o sposobie realizacji interpelacji złożonych podczas XVII sesji Rady Powiatu Tucholskiego w dniu 29 kwietnia 2004 roku.


Radny Zbigniew Grugel:
- Radny złożył wniosek o wystąpienie i doprowadzenie do ustawienia na terenie miasta Tucholi przynajmniej w dwóch miejscach sygnalizacji świetlnej. Myśli tu głównie
o drodze 240 przechodzącej przez Tucholę ale nie tylko. Z obserwacji mieszkańców wynika, że w Tucholi na drogach dojazdowych pomiędzy ulicą Świecką i Warszawską nie ma praktycznie szans, aby się włączyć do ruchu w godzinach szczytu. Wprowadzenie w dwóch miejscach sygnalizacji świetlnej na ulicy Świeckiej spowoduje powstanie zjawiska falowości. Będzie jakaś szansa włączenia się do ruchu. Radny ma również świadomość, że nie są to drogi powiatowe i nie od nas to zależy, ale tutaj powinno zaistnieć współdziałanie między władzami miasta, powiatu i województwa. Takie światła mogłyby powstać między ulicami Świecka - Cegielniana, a drugie między ulicami Nowodworskiego - Warszawska. Nie zaszkodziłoby również to na krzyżówce: Policja, sąd, poczta. Tam głównie chodzi o ruch pieszych, bo piesi nie mają jak przejść przez tą jezdnię.

W dniu 11 maja Zarząd Powiatu wystąpił w sprawie interpelacji Radnego do Burmistrza Tucholi i Kierownika Zarządu Dróg Wojewódzkich. Burmistrz Tucholi przekazał postanowieniem z dnia 20 maja interpelację Radnego do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Tucholi. W dniu 13 czerwca br Kierownik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Tucholi udzielił odpowiedzi na interpelację. Wyjaśnia, iż z obserwacji ZDW wynika, iż droga nr 240 jest obciążona dużym ruchem pojazdów. Dotyczy to w szczególności okresu letniego. Pan Janusz Dąbka uważa jednak, że sygnalizacja świetlna nie rozładowałaby nasilenia ruchu drogowego w tym okresie. Uważa, iż lepszym rozwiązaniem dla zapewnienia płynności ruchu na ulicach Świeckiej i Cegielnianej jest budowa małego ronda. Zdanie ZDW podzielają władze Gminy Tuchola, które czynią starania o wykup gruntu pod budowę tegoż ronda. Po doprowadzeniu tego faktu do skutku ZDW wspólnie z Urzędem Miejskim w Tucholi przystąpią do realizacji tego zadania

Radna Anna Ziegler:

- Radna złożyła interpelację następującej treści: wiemy, że na drogę Iwiec - Wełpin została oddana promesa, udział w Sapardzie i złożono wniosek do ZPORR. Na most w Pile składano wniosek tylko do ZPORR. Czy jeżeli uzyskamy dofinansowanie na drogę Iwiec - Wełpin to również jest możliwe otrzymanie środków na most w Pile ?.

W sprawie uzyskania dofinansowania na drogę Iwiec - Wełpin Zarząd Powiatu, iż możliwe jest uzyskanie dofinansowania również na inne złożone do ZPORR wnioski w tym na remont mostu w Pile. Łącznie Powiat Tucholski do program ZPORR złożył cztery zarejestrowane wnioski:
1. na drogę w Iwcu,
2. na most w Pile,
3. na poszerzenie drogi w Wielkiej Kloni,
4. na poszerzenie drogi w Suchej.
Wniosek o finansowanie remontu mostu w Pile do programu SAPARD nie został złożony z tego powodu, iż program ten nie finansował tego rodzaju inwestycji.


Radna Małgorzata Oller:
- Radna złożyła interpelację następującej treści: jutro (30 kwietnia) mija termin składania ofert na sprzedaż działki, zgodnie z wcześniejszą uchwałą Rady Powiatu. Czy ta sprzedaż była ogłoszona w internecie w Biuletynie Informacji Publicznej ? Pytanie moje jest podyktowane tym, że wszystkim nam zależy na tym, aby uzyskać jak najbardziej korzystną cenę tej działki, więc wiąże się to z jak najszerszym zasięgiem informacji na temat tej sprzedaży.

Przetarg na sprzedaż działek nie został ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednocześnie informujmy, iż przetarg nie odbył się z uwagi na to, iż nikt do niego nie przystąpił. W dniu 13 maja br. Zarząd Powiatu ogłosił nowy przetarg na sprzedaż działki w Tucholi. Ogłoszony został on w Biuletynie Informacji Publicznej, lokalnej prasie i na tablicy ogłoszeń Starosta Powiatowego w Tucholi.

Wiceprzewodniczący Rady Józef Basta:
- w związku z tym, że pojutrze wchodzimy do Unii Europejskiej mam dwa zapytania. Przyjrzyjmy się naszemu miastu i gminie, ile mamy obiektów, które straszą, których musimy się wstydzić. Nie wiem jak nas będą oceniać, Ci którzy przyjadą za kilka tygodni, czy miesięcy. Wystarczy spojrzeć na te obiekty po byłych PGR, straszne rzeczy są na PKP, potworne ilości wybitych szyb na tych obiektach, nieciekawe napisy. Co w tej sprawie robi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Wydział Budownictwa czy inne służby powiatowe ? To nie może być takie całkiem bezkarne.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego prosi w odpowiedzi na interpelację Radnego o jednoznaczne wskazanie, których obiektów budowlanych interpelacja dotyczy. Pojęcie -obiekty po byłych PGR" jest zbyt ogólnikowe. Inspektor prosi również o dokładne wskazanie obiektów należących do PKP. Jest to ważne z tych względów, iż obiekty usytuowane na obszarze kolejowym nie należą do właściwości Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, lecz do właściwości Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ponadto z rzeczowego pisma wynika, iż przedmiotem interpelacji jest niewłaściwy stan techniczny obiektów budowlanych. Jeśli wniosek ten będzie skonkretyzowany i wskazany obiekt nie był dotychczas przedmiotem prowadzonego przez nadzór budowlany postępowania administracyjnego, to w tym momencie stanie się przedmiotem. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w swoim zakresie obowiązków ma cały teren Powiatu. Nadmienia również, że niejednokrotnie o tym problemie informował Radę Powiatu.

- Radny doczytał się, że Wydział Rozwoju Gospodarczego i Promocji w swoim zakresie czynności ma taki punkt: organizowanie współpracy gospodarczej na szczeblu międzynarodowym. To jest zapisane w regulaminie organizacyjnym. Co do tej pory w tym zakresie Wydział zrobił, co robi, co ewentualnie ma zamiar zrobić ? Uzupełnieniem tego pytania może być również to, czy w naszym Zarządzie Powiatu istnieje zespół ludzi, który zajmuje się sprawą organizacji, wykorzystania środków unijnych. Chodzi o pisanie programów, pomoc w znajdowaniu środków. Czy mamy w tej dziedzinie jakieś pozytywne efekty ?
Do tej pory kontakty zagraniczne opierały się głównie na wymianie doświadczeń i informacji z następujących dziedzin: ochrona zdrowia, weterynaria, edukacja, ochrona środowiska oraz rozwoju gospodarczego. W dniach 6-7.06.2001 r. w Tucholi odbyły się warsztaty dotyczące rozwoju gospodarczego, w których udział wzięli przedstawiciele powiatów: Schaumburg
z Niemiec, tucholskiego, chełmińskiego, rypińskiego, wąbrzeskiego. Zapoznano się na nich
z działaniami podejmowanymi przez Wydział Rozwoju Gospodarczego Powiatu Schaumburg oraz możliwościami wykorzystania rozwiązań niemieckich w warunkach polskich. Kontynuacją tych warsztatów była wizyta pracowników Starostwa w Powiecie Diepholz, gdzie zapoznano się z możliwościami pozyskiwania środków unijnych przez samorząd powiatowy (m.in. na rozwój turystyki). Było to pomocne doświadczenie głównie przy pisaniu wniosku w ramach PAOW - Strategia rozwoju turystyki. W chwili obecnej przygotowywana jest oferta inwestycyjna powiatu oraz lista firm zainteresowanych podjęciem współpracy z partnerem zagranicznym. Zostanie ona umieszczona na stronach internetowych oraz przesłana do naszych partnerów w Niemczech. Informujemy ponadto, że w Starostwie, jak również w jednostkach organizacyjnych są osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie środków na zadania związane z działalnością poszczególnych wydziałów lub jednostek (Wydział Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji, Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury i Kultury Fizycznej, Zarząd Dróg Powiatowych, Powiatowy Urząd Pracy, Tucholskie Centrum Edukacji Zawodowej). W celu przygotowania i realizacji projektów dotyczących wielu dziedzin życia istnieje konieczność połączenia wysiłków wielu osób z samorządu, jak również spoza niego. Przykładem mogą być tutaj projekty "Aktywizacja turystyczna szansą na kreowanie nowych miejsc pracy w Powiecie Tucholskim" oraz "Weekend z Europą w Borach Tucholskich". Ze względów formalnych niektóre wnioski mogą być składane tylko przez organizacje pozarządowe. W związku z tym Starostwo jako członek założyciel Towarzystwa Rozwoju Regionalnego "Promocja Borów Tucholskich" korzysta z tego stowarzyszenia przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych.


Radny Michał Mróz:
- Radny  Gazety Pomorskiej dowiedział się, że nasz sąsiedni powiat sępoleński zajął 9 miejsce w konkursie w zakresie całokształtu obsługi i działalności Starostwa. Dziewiąte miejsce jak się okazuje wśród tych powiatów, które startowały jest podobno bardzo dobrym miejscem. Czy do takiego konkursu nasz powiat startował, czy miał zamiar, a jeżeli tak lub nie to dlaczego ?

Odpowiedzi udzielono podczas sesji.

 


Informacja o sposobie realizacji interpelacji z XV sesji Rady Powiatu Tucholskiego w dniu 26 lutego 2004 roku

 

Radny Jerzy Adamczak:
- poruszył sprawę bezpieczeństwa na drodze Tuchola - Chojnice w miejscowości Żalno. Na tej drodze jest bardzo duże natężenie ruchu. Na odcinku biegnącym przez wieś Żalno jest bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa dla uczestników ruchu, a w szczególności dla mieszkańców tej wsi. Bardzo często dowiadujemy się o tragicznych w skutkach wypadkach. Trzeba uczynić coś, aby tam było bezpieczniej, wprowadzić zakazy, ograniczenia;

W dniu 19 maja odpowiedzi udzielił Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich
w Bydgoszczy informując, iż od dnia 1 maja 2004 roku obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia2004 roku o zmianie ustawy - "Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych ustaw i podatkach i opłatach lokalnych".

                                                                       Zarząd Powiatu Tucholskiego

 

metryczka


Wytworzył: Zarząd Powiatu Tucholskiego (13 maja 2004)
Opublikował: Elżbieta Błaszczyk (4 marca 2005, 15:22:16)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2402