Protokół Nr 22/2013 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska z dnia 11 marca 2013 r.

Protokół nr 22/2013 
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, 
które odbyło się 11 marca 2013 r. 
 
Obecni według listy obecności oraz p. Dorota Gromowska – Starosta Tucholski, p. Łącka – Skarbnik Powiatu, p. Zofia Reszka – Sekretarz Powiatu, p. Jerzy  Szwankowski – Naczelnik Wydziału Geodezji Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody, p. Edward Mielcarski – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, p. Michał Mikołajczak – Powiatowy Lekarz Weterynarii. 
 
Posiedzeniu przewodniczyła pani Teresa Cherek Kanabaj – Przewodnicząca Komisji. W posiedzenie rozpoczęło się z udziałem 3 członków Komisji.
 
Tematyka posiedzenia:
  1. Informacja z działalności Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
  2. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Lekarza Weterynarii. 
  3. Analiza materiałów sesyjnych i sprawy bieżące. 
 
Przewodnicząca poddała pod głosowanie protokół z 21 posiedzenia Komisji, który został przyjęty 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących. 
  
Ad. 1. 
p. Przewodnicząca – powitała zaproszonych gości. Poprosiła Pana Edwarda Mielcarskiego – Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przedstawienie informacji. 
  
Na posiedzenie przybył radny Michał Mróz. W posiedzeniu uczestniczy 4 członków Komisji. 
p. E. Mielcarski – poinformował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest agencją płatniczą. Nie tworzy i nie stymuluje działalności rolniczej poprzez działania doradcze. Agencja stymuluje rozwój poprzez transfer środków do rolników. W ubiegłym roku o wsparcie wystąpiło 2530 rolników. Cztery sprawy zostały przekazane do innych powiatów, bo jeżeli rolnik nie mieszka na terenie Powiatu Tucholskiego do kierownik biura powiatowego nie jest właściwym do rozpatrywania wniosków. Większość wniosków została już załatwiona. Pozostało jeszcze 156 wniosków nie zrobionych. Nie ma w tych przypadkach jest raportów z kontroli na miejscu. 4 sprawy dotyczą transferów bo właściciele albo zmarli, albo przekazali gospodarstwa. Złożono 2187 wniosków na ONW. Pozostały do wydania decyzje dla 120 rolników. Mówi się, że na programy środowiskowe będzie jeszcze większe wsparcie finansowe od 2014 roku. Złożono 605 wniosków dotyczących programów rolno-środowiskowych. Decyzje są już na ukończeniu. Nie wszystkie decyzje są wysyłane do rolników. Jeżeli żądanie zostaje w pełni zaspokojone to do rolnika jest wysyłany tylko przelew. Na przelewie jest wtedy adnotacja, że nie przesłano decyzji, ale została ona wydana. Jeżeli chodzi o renty strukturalne to zbiega się to teraz z terminem zmian wysokości. Prezes ZUS ogłosił kwotę najniższej emerytury. Wszystkie renty strukturalne też podlegają temu prawu i są przeliczane o 4 %. Te renty są nieco wyższe niż najniższe emerytury i są wypłacane w kwocie netto. Przy płatnościach obszarowych występują limity powierzchni. Minimalna wielkość musi wynosić 1 hektar. Górnej granicy nie ma, jednak od 2012 roku jest tak zwana modulacja. Jeżeli płatność wynosi powyżej 5 tysięcy euro to jest zmniejszana o 10 %. W powiecie około 25 % rolników dotyczyła ta modulacja. W przypadku ONW jest limit do 300 hektarów. Do 50 hektarów płatność jest stuprocentowa. Jeśli chodzi o płatności obszarowe do rolników w większości dotarły już wnioski do składania. Był problem, bo pewna firma zaczęła się podszywać pod Agencję. W lata 2004 – 2006 przyznano 179 rent strukturalnych, a od 2007 roku 15 rent. Na chwilę obecną Agencja obsługuje 169 rent, bo część osób zmarła. Zwierzęta są rejestrowane w systemie. Na terenie Powiatu jest 1081 stad bydła, w których znajduje Sue 16.555 sztuk zwierząt. Jest 36 stad kóz liczących w sumie 100 zwierząt. Owce znajdują się w jednym gospodarstwie. Świnie natomiast występują w 1169 gospodarstwach w ilości 54.862 sztuk. Rolników obowiązują zasady wzajemnej zgodności. W tym roku wchodzi obszar C – dobrostan zwierząt. Od spełnienia wymogów uzależnione będą dopłaty bezpośrednie. 
p. Przewodnicząca – zapytała, jak kierownik Agencji ocenia rolnictwo w Powiecie, czy się poprawiło, czy może jest jeszcze dużo do zrobienia. Poprosiła też o kilka słów dotyczących grup producenckich. 
p. E. Mielcarski – w 2004 roku kiedy powstawała Agencja była niepewność ze strony rolników. Teraz współpraca jest lepsza, bardziej konkretna. Można zauważyć, że rolnictwo się zmieniło. Dodatkowo rolnicy mogą otrzymać wsparcie od Oddziału Regionalnego. Tam są takie działania jak „młody rolnik”, czy „modernizacja gospodarstw”. Ponad 2000 wniosków zostanie załatwionych pozytywnie. To wpłynie korzystnie na rozwój gospodarstw. Odnośnie grup producenckich jest możliwość dofinansowania z PROW. Z tymi grupami sytuacja jest dość trudna. Zawiązują się one, ale niezbyt wiele. 
p. Przewodnicząca – widziała takie spółdzielnie w Tyrolu. Tam one bardzo dobrze działają. 
p. E. Mielcarski – tam nikt nie zmuszał do tworzenia spółdzielni, a wręcz były zachęty. W społeczeństwie jest jakaś przeszkoda. Ma to prawdopodobnie związek z przymusem z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. 
p. Przewodnicząca – ludzie nie są nauczeni współpracy w grupie. Takie grupy mają sens, bo w chwili obecnej na rolnikach zarabiają jeszcze pośrednicy. Zapytała, ile hektarów rolnik musi mieć, aby utrzymać się z rolnictwa. 
p. E. Mielcarski –dochód z hektara ogłaszany jest co roku przez Urząd Statystyczny. Jest to kwota około 2.000 zł z hektara przeliczeniowego. Płatności bezpośrednie nie są kierowane do produkcji tylko do powierzchni. Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile potrzeba hektarów, aby się utrzymać z rolnictwa. Dodał, że korzystanie z dopłat nie wymaga prowadzenia produkcji zwierzęcej. 
p. Przewodnicząca – zapytała, do kiedy można się spodziewać dopłat bezpośrednich. 
p. E. Mielcarski – odpowiedział, że na pewno do 2020 roku. Później będzie to uzależnione od tego, jak się Unia porozumie. Jeżeli taka tendencja się utrzyma, to prawdopodobnie będą one dalej, ale być może mniejsze. 
  
Radni nie mieli pytań, dlatego Przewodnicząca podziękowała Panu Kierownikowi za przybycie i zamknęła ten punkt porządku posiedzenia. 
  
Ad. 2. 
p. Przewodnicząca – podziękowała, za sensowne i krótkie sprawozdanie. Poprosiła o kilka zdań na temat bieżącej sytuacji. 
p. M. Mróz – zauważył, że problemem nie jest to, że konina trafiła do obrotu tylko to, że jest dość znaczna różnica w cenie. 
p. M. Mikołajczak – nie dotyczy to Powiatu Tucholskiego. Jeżeli ktoś kupował mięso w dobrej wierze, to mógł nie rozpoznać. Bardzo często właśnie z tego powodu mogło do tego dochodzić. 
p. M Mróz – głośną sprawą jest też sprawa Violi. Produkcja została wstrzymana, sprawa nagłośniona. 
p. M. Mikołajczak – zauważył, że spowodowało to też problem dla naszych rolników, bo bardzo dużo ludzi tam sprzedawało swoje zwierzęta. 
p. D. Kożuch – zapytał, jak to się przekłada na nasze rzeźnie. 
p. M. Mikołajczak – kontrole w Powiecie Tucholskim nie wykazały takiego procederu. Ciężko wyłapać takie sytuacje. Zwykle takie rzeczy dzieją się nocą. Nawet gdyby Inspekcja pojechała w nocy, to zakład o tym wie i nie robiłby takich rzeczy. Inspekcja prowadzi też nadzór nad paszami i nie stwierdziła uchybień. Wzrosła liczba podejrzeń w badaniach na gruźlicę u bydła. To się przekłada też na ludzi. 
p. Przewodnicząca – zapytała, czy Inspekcja zajmuje się też sprawami złego traktowania zwierząt. 
p. M. Mikołajczak – w przypadku zgłoszenia Inspekcja jedzie wraz z policją. Były zgłoszenia na temat koni. Jedno potwierdziło się w Śliwicach. Dużo spraw jednak dotyczy rozgrywek pomiędzy sąsiadami. 
  
Przewodnicząca podziękowała za udzielone wyjaśnienia i zamknęła ten punkt porządku posiedzenia. 
  
Ad. 3. 
Analiza materiałów sesyjnych: 
1)      projekt uchwały sprawie przyjęcia Regulaminu Starostwa Powiatowego w Tucholi 
p. Sekretarz – poinformowała, że w Regulaminie znalazły się głównie zmiany związane ze zmianą prawa. Pewne zadania zostały przeniesione pomiędzy Wydziałem Organizacyjnym i Wydziałem Administracyjno – Gospodarczym. Dodane został sprawy związane z elektronicznymi wnioskami w Wydziale Budownictwa i Komunikacji. W schemacie organizacyjnym do tej pory było dwóch członków Zarządu, Teraz będzie jeden członek Zarządu. Wydział Oświaty będzie podlegał bezpośrednio Pani Staroście. Wygasa umowa dotycząca ISO i Zarząd podjął decyzję, aby jej dalej nie przedłużać. Do tej pory był to projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski. W zamian będzie pełnomocnik do spraw kontroli zarządczej. 
p. Starosta – poinformowała, że rozmawiała na temat ISO z innymi Starostami. Mówili oni, że Starostwa odchodzą od tego, no jest kontrola zarządcza, gdzie te zadania są powielane. 
p. Sekretarz – dodała, że kontrola zarządcza jest realizowana na każdym stanowisku i wynika ona z ustawy o finansach publicznych. 
p. Starosta – radnym została przedstawiona wersja, w której jest tekst ujednolicony. Jeżeli jest potrzeba to Pani Sekretarz może omówić po kolei wszystkie zmiany. Regulamin został sprawdzony przez radcę prawnego. Większość zmian to zmiany kosmetyczne. Najważniejsza zmiana to zmniejszenie ilości członków Zarządu. Wprowadzona jest funkcja Naczelnika Wydziału Oświaty. Poinformowała również, że została zwiększona subwencja oświatowa o 325.000 zł. 
  
Posiedzenie opuścił radny Michał Mróz. W posiedzeniu uczestniczy 3 członków Komisji. 
  
p. Przewodnicząca – zapytała jak wygląda sprawa pożyczki z Ministerstwa Finansów. 
p. Starosta – poinformowała, że wszystkie dokumenty zostały złożone. W czwartej jedzie na spotkanie do Ministerstwa. 
p. Przewodnicząca – zauważyła, że nie ma środków na konkurs dla organizacji pozarządowych. 
p. Starosta – być może będzie możliwe coś w połowie czerwca. 
p. Przewodnicząca – poinformowała, że Lokalna Grupa Działania chce się stać lokalną organizacją grantową. Uznano, że skoro Gminy płacą składki, to te środki mogą wracać do gmin. 
  
Komisja nie wypracowała opinii w tej sprawie. 
  
2)      projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2013 r. 
p. Skarbnik – omówiła zmianę do budżetu. Poinformowała, że dochody i wydatki uległy zwiększeniu o kwotę 385.661,70 zł. Zwiększenie następuje w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W wyniku decyzji Wojewody Komenda otrzymuje 86.800 zł. Zwiększeniu uległa również część oświatowa subwencji ogólnej o kwotę 325.772 zł. Część równoważąca subwencji ogólnej została zwiększona o  kwotę 209 zł. W wyniku decyzji Wojewody zmniejszeniu o 42.200 zł uległa kwota przeznaczona na składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz świadczenia dla osób nie objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. Zwiększeniu o 7.600 zł uległa dotacja Wojewody dla Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej. Te kwoty znalazły swoje odzwierciedlenie w wydatkach. 
p. Starosta – poinformowała, że został ogłoszony przetarg na obsługę bankową. Został wybrany Getin Bank. Umowa jest korzystniejsza od poprzedniej. Dodała, że na chwilę obecną płynność finansowa Powiatu jest dość stabilna. 
  
Komisja w wyniku głosowania 3 głosami za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian budżetu Powiatu Tucholskiego na 2013 r. 
  
3)      projekty uchwał związane z oświatą 
p. Starosta – poinformowała, że w dwóch zespołach utworzone zostaną nowe szkoły kształcące w kierunkach: w ZSLiA – technik obsługi turystycznej i w ZSLiT – technik hotelarstwa. Powstanie Technikum nr 1 i nr 2, pod które później będzie można podczepiać kolejne kierunki. Dodała, że Regulamin Wynagradzania nauczycieli ma negatywną opinię związków zawodowych w związku z planowanym obniżeniem dodatków motywacyjnych. Ten dodatek ma motywować do pracy i nie jest elementem stałym. To działanie było zawarte w programie naprawczym. Do końca roku szkolnego jednak on się nie zmieni. Na posiedzeniu Zarządu był obecny Rektor i Kanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem, którzy poinformowali, że otwierają technikum inżynierii środowiska. To będzie szkoła niepubliczna. Spowoduje to obniżenie dochodów Powiatu. W związku z tym Zarząd wypracował opinię, z którą Komisja została zapoznana (opinia w załączeniu do oryginału protokołu). Sprawa ta ma być wniesiona pod obrady Walnego Zgromadzenia Towarzystwa Rozwoju Regionalnego „Promocja Borów Tucholskich”. 
p. Przewodnicząca – zapytała, czy ta nauka będzie się odbywała nieodpłatnie i czy Uczelnia ma pomieszczenia na ten cel. 
p. Starosta – nie wiadomo czy będzie odpłatność. Powiat myśli o utworzeniu technikum budowlanego. 
p. D. Kożuch – zapytał, czy w Statucie czy akcie założycielskim nie było zapisu, że może być to tylko wyższa uczelnia. Powiat dał kiedyś pieniądze i było założenie, że są to pieniądze na szkołę wyższą. Jeżeli Uczelnia działa przeciwko Powiatowi, to powinna zwrócić część tych środków. 
  
Radni nie mieli dalszych pytań i uwag. 
  
Na tym protokół zakończono. 
  
Protokołowała:                                                                            Przewodnicząca Komisji 
  
Elżbieta Damasiewicz                                                                   Teresa Cherek Kanabaj 
 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Damasiewicz (11 marca 2013)
Opublikował: Elżbieta Damasiewicz (4 czerwca 2013, 11:55:48)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1510