29

Protokół nr 29/2005
z posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
w dniu 21 lutego 2005 roku.


Obecni na posiedzeniu według listy obecności oraz zaproszeni goście: p. Urszula Piotrowska - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, p. Tadeusz Kowalski - Przewodniczący Rady Rodziców ZSO, p. Sylwia Sobczak - Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury
i Kultury Fizycznej, p. Jan Przybysz - Naczelnik WEZK i KF.

Tematyka sesja:
1. Dyskusja w sprawie Gimnazjum Powiatowego.
2. Analiza materiałów sesyjnych.

Ad. 1

Przewodnicząca - otworzyła posiedzenie Komisji, przywitała zebranych i przedstawiła tematykę. Poinformowała, że Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Tucholi zaprosił Członków Komisji Edukacji Rady Powiatu, na posiedzenie w dniu 23 lutego. Tematem posiedzenia tej Komisji ma być ustalenie obwodu dla gimnazjum powiatowego. Zapytała się czy Członkowie otrzymali zaproszenia pisemne. Ponieważ w czasie rozmowy telefonicznej Przewodniczący Komisji RM poinformował ją, że zaprosi całą Komisję. Przewodnicząca natomiast nie otrzymała jeszcze takiego zaproszenia.
Członkowie Komisji poinformowali, że nie otrzymali żadnego zaproszenia na posiedzenie Komisji Oświaty RM.
Przewodnicząca - sprawa gimnazjum jest też tematem naszego posiedzenia. Dlatego, że
w prasie pojawiły się ostatnio negatywne artykuły na ten temat. Chcę przypomnieć, że Kuratorium Oświaty wydało pozytywną opinię w momencie kiedy powoływaliśmy to gimnazjum. Dlatego też pozwoliłam sobie zaprosić na dzisiejsze posiedzenie Panią Dyrektor Urszulę Piotrowską. Pani Dyrektor zaś zaprosiła Przewodniczącego Rady Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Pana Tadeusza Kowalskiego. Propozycją jest także utworzenie z gimnazjum szkoły eksperymentalnej.
p. S. Sobczak - w wyniku zmiany ustawy o systemie oświaty oprócz uchwały określającej obwód mowa jest także o porozumieniu dotyczącym zasad naboru. Gmina zaproponowała, aby do gimnazjum z terenu Gminy Tuchola chodziło maksymalnie 27 uczniów. Zarząd Powiatu zaproponował, żeby obwód obejmował ulice niezamieszkane. To porozumienie
i obwód były tematem posiedzeń Komisji Stałych Rady Miejskiej w Tucholi. Nasza propozycja została odrzucona przez Radę Miejską. Radni gminni chcieliby, żeby była to ulica zamieszkała. Zarząd jest temu przeciwny, żeby wyznaczać na obwód ulicę zamieszkałą. Dlatego, że może nastąpić taka sytuacja jak miała miejsce w przypadku podobnych gimnazjów. Kiedy wyznaczano obwody, które zawierały zamieszkałe ulice zdarzały się udowodnione przypadku przekupstwa po to, aby zameldować się na tych ulica. Umożliwiając chodzenie do gimnazjum dzieciom z innych obwodów. Które wcześniej w żaden sposób nie mogłyby tam chodzić. Dlatego, że przepisy ustawy mówią, że do jednostki oświatowe muszą być przyjęte wszystkie dzieci z ulic w których zawiera się obwód szkoły. Naszym zamysłem było utworzenie gimnazjum dla dzieci wybitnych.
p. J. Przybysz - drugą propozycją jest przekształcenie gimnazjum w szkołę eksperymentalną.
p. T. Kowalski - nie do końca potrafię sprecyzować kto wywołał tę dyskusję.
p. S. Sobczak - kiedy powoływane było to gimnazjum przepisy mówiły, że obwodem jest teren powiatu. Po zmianie ustawy o systemie oświaty kurator zadecydowała, że musimy powołać obwód dla gimnazjum. Ten obwód wyznaczyć ma gmina, która jako jednostka na terenie, której znajduje się gimnazjum musi to zgodnie z przepisami zrobić.
p. J. Przybysz - te działania podejmuję po to, aby uniknąć zwolnień nauczycieli. Którym musielibyśmy wypłacić odprawy.
p. T. Cherek - Kanabaj - czy zwykłe gimnazjum może przyjmować dzieci spoza swojego obwodu?.
Przewodnicząca - może przyjmować uczniów. Ale tutaj wynika problem z ponoszeniem kosztów za dojazdy. Rodzice, którzy zdecydują się na to muszą liczyć się z tym, że sami płacą za te dojazdy. Myśmy na początku mieli taki problem, że rodzice z Raciąża wystąpili do Powiatu o zwrot kosztów dojazdu. Dlatego też ważne byłoby, aby obwodem była ulica lub ulice nie zamieszkałe.
p. T. Cherek - Kanabaj - jestem przeciwna temu gimnazjum. To jest szkoła elitarna, ale jeśli jest taka to powinna być prywatna. A ponadto to jest szkołą dla ludzi z Tucholi.
p. J. Przybysz - to nie jest szkoła elitarna. W porozumieniu ma być zawarty zgodnie z wolą Gminy Tuchola punkt, który mówi, że z Tucholi możemy przyjąć maksymalnie 27 uczniów. To uważam, że jest dyskryminujące.
p. F. Król - Pawelska - jeśli w obwodzie gimnazjum zawartych będzie 5 lub 6 ulic to gimnazjum ma obowiązek przyjąć dzieci z tych ulic bez względu na wszystko. Tak stanowi prawo.
p. J. Przybysz - właśnie tego się obawiamy. Dlatego jeżeli nie przejdzie nasza propozycja to się z tego wycofamy. 4 lata temu gimnazjum elitarnym miało być gimnazjum przy Szkole
nr 1. Spowodowało to wybuch sprzeciwu i pomysł ten upadł. Wszyscy z ulgą przyjęli pomysł naszego gimnazjum.
p. U. Piotrowska - przy naborze do gimnazjum zawsze kierowaliśmy się wynikiem egzaminu, średnią ogólną ocen oraz braliśmy pod uwagę dyplomy. 2 lata temu odeszliśmy jednak od dyplomów z uwagi na to, że w wielu przypadkach były one podrabiane. Nie zgadzam się z zarzutami o segregacji. Mówić możemy jeżeli już o segregacji intelektualnej. Uczniom tej szkoły na pewnym etapie postawiono wyższe wymagania. I oni im podołali. Wielu uczniów liceum przychodzi do mnie i mówi mi, że gdyby w ten sposób byli uczeni, gdyby im stawiano takie wymagania osiągaliby lepsze wyniku na maturze i na studiach. Musimy się z tym pogodzić, że wielu bardziej uzdolnionych uczniów i tak będzie uciekać do miast do lepszych szkół. Rokrocznie do gimnazjum mam 120 podań, pomimo to, że mamy niż demograficzny w gimnazjach. 70% absolwentów gimnazjum wybiera moje liceum, a reszta wypływa do miast. Jeżeli zamkniemy tę szkołę to zabierzemy rodzicom możliwość dokonywania wyboru szkoły dla swoich dzieci. A za 3 lata będziemy musieli wypłacić nauczycielom odprawy. To jest poważny koszt, który obciąży budżet powiatu.
p. T. Kowalski - jako przedstawiciel Rady Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących chcę Państwa poinformować, że działamy dość prężnie. Podjęliśmy wiele roztropnych i konstruktywnych decyzji. Rodzice uczniów naszej szkoły stoją na stanowisku, aby nie pozbawiać nas szans wyboru szkoły. Dziwimy się takiemu zdecydowanym stanowiskom, które rozpowszechniają nasze media. Z tytułu istnienia tej szkoły nie ponosimy dodatkowych kosztów. Nigdy nie odbieraliśmy tego tak, że uczniowie gimnazjum to wybrańcy. Apeluje do Państwa, abyście optowali za utrzymaniem tego gimnazjum. Proszę, abyście nie pozbawiali nas szansy na wybór szkoły.
p. T. Cherek - Kanabaj - dlaczego taka nazwa szkoły?. Nie rozumiem dlaczego powiatowe gimnazjum.
p. J. Przybysz - pozytywną opinię dotyczącą tej nazwy wydał Burmistrz Tucholi. Do tego gimnazjum na szanse dostać się każdy uczeń, który ma dobre wyniki w nauce.
p. T. Kowalski - optuje za tym Szanowni Państwo, żebyście jako radni powiatowi starali się na terenie swoich gmin rozreklamować to gimnazjum.
p. F. Król - Pawelska - nasza dyskusja myślę, że zaczęła schodzić zupełnie w inną stronę. Gimnazja już zdążyły wtopić się w system szkolnictwa i są zadaniem obowiązkowym do realizacji. Mankamentem tego jest to, że nie zostały dopracowane przepisy prawne jasno określające chociażby sprawę ponoszenia kosztów dojazdu uczniów do gimnazjum. Kolejnym jest to, że nie ma określonego w ustawie obwodu dla takiego gimnazjum. To jest dobra idea, ale niezbyt dobre rozwiązania prawne zostały do tego przyjęte.
Przewodnicząca - ale my jako samorząd za te problemy prawne nie ponosimy odpowiedzialności.
p. J. Przybysz - wystąpiliśmy do Burmistrza Tucholi z prośbą o określenie obwodu dla gimnazjum powiatowego.
p. J. Basta - drugą propozycją jest gimnazjum jako szkoła eksperymentalna.
p. U. Piotrowska - czekamy na akceptację tego projektu. Z rozmów z Kuratorium Oświaty wiem, że na takie pomysły patrzy się niezbyt przychylnie. Dla mnie również byłoby lepiej gdyby określony został obwód dla tej szkoły.
Przewodnicząca - najważniejsze jest to, żeby określony został obwód obejmujący niezamieszkałe ulice. Uważam, że nasza komisja powinna być obecna na posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miejskiej. Decyzja należy do Rady Gminy. Jeśli jednak zajdzie sytuacja, ze na komisję zaproszona zostanę tylko ja to proszę Państwa, abyśmy wypracowali stanowisko w sprawie gimnazjum.
p. F. Król - Pawelska - co możemy zrobić, żeby w obwód wchodziły ulice zamieszkałe?.
p. J. Przybysz - szczerze poinformowałem Burmistrza, że w skład obwodu wchodzić musza ulice niezamieszkałe. Jeśli będą to ulice zamieszkałe to Gmina Tuchola straci subwencję na tych uczniów. Gmina również się za tym opowiada.
p. F. Król - Pawelska - to skąd wziął się ten problem?.
p. J. Przybysz - dlatego, że pojawiły się głosy przeciwne. My chcemy uniknąć problemów,
o których wspominałem już wcześniej w wypadku obwodu zawierającego ulice zamieszkałe.
Przewodnicząca - czy Rada Rodziców podjęła stanowisko w sprawie gimnazjum?. Jeśli tak to czy mógłby Pan na dostarczyć takie stanowisko?.
p. T. Kowalski - oczywiście podejmowaliśmy te sprawę. Dostarczę Państwu tę opinię.
Przewodnicząca - proszę o przystąpienie do opracowania stanowiska komisji w sprawie gimnazjum. Rozumiem, że Komisja opowiada się za dalszym funkcjonowaniem Gimnazjum Powiatowego. W tym stanowisku powinniśmy ująć to, ze obwód powinien zawierać niezamieszkałe ulice. A także to, że nie wyrażamy zgody na ograniczenie liczby miejsc do 28.

Członkowie Komisji postanowili, iż nie wypracują stanowiska w sprawie Gimnazjum Powiatowego. Pozostawią przedstawienie tego stanowiska Przewodniczącej z zaznaczeniem jednakże punktów dotyczących obwodu zawierającego ulice niezamieszkałe oraz wykreśleniem liczby 27 jako ilości przyjętych uczniów z terenu Tucholi.

Przewodnicząca - Państwo Radni proszę o przegłosowanie czy jako Komisja jesteśmy za utrzymaniem Gimnazjum Powiatowego.

W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie opowiedziała się za utrzymaniem Gimnazjum Powiatowego.

Przewodnicząca podziękowała p. Urszuli Piotrowskiej i p. Tadeuszowi Kowalskiemu za przybycie na posiedzenie Komisji.

Ad. 2

Przewodnicząca przystąpiła do omawiania 2 punktu porządku posiedzenia i poprosiła o zabranie głosu p. Jana Przybysza Naczelnika Wydziału Edukacji, …. .
p. J. Przybysz - Zarząd Powiatu wyszedł z propozycją uchwały w sprawie przekształcenia Internatu ZSL i A w bursę szkolna ze względu na zbliżający się termin rozmów z Ministerstwem Środowiska. W internacie w tej chwili przebywają uczniowie z 3 szkół. W momencie przejęcia technikum leśnego dyrektor internatu nie mógłby odpowiadać za tych uczniów. Dlatego też Zarząd postanowił stworzyć odrębną jednostkę z internatu. Jednakże po rozmowie z przedstawicielem Ministerstwa wycofujemy ten projekt uchwały. Dlatego, że jeżeli nastąpi przejęcie to będzie to przejęcie całego majątku, a więc także i internatu. Ten projekt uchwały nie będzie przedmiotem tej sesji.
p. J. Basta - a czy można podjąć podobne działania, żeby w bursę przekształcić internat ZSL i T ?.
p. J. Przybysz - z pewnością tak. Na pewno rozrastać się będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
p. S. Sobczak - pytanie tylko, kto tam będzie chciał mieszkać. Warunki w tym internacie są okropne.
p. J. Przybysz - chciałem poinformować, że teraz nie podejmujemy uchwały o wyłączeniu Technikum Leśnego dlatego, że do wyłączenia placówki stosuje się art. 62 ustawy o systemie oświaty. Tutaj nie wymaga się półrocznego okresu procedur. Nie mamy też żadnych informacji z ministerstwa.
Przewodnicząca - czy jako Komisja jesteśmy za wyłączeniem Technikum Leśnego nawet
w momencie kiedy minister nie będzie chciał go przejąć. Czy jesteśmy za wyłączeniem tylko w przypadku przejęcia Technikum przez Ministerstwo Środowiska.

Członkowie Komisji stanęli na stanowisku, że wyłączenie Technikum Leśnego może nastąpić jedynie w przypadku przejęcia szkoły do prowadzenia przez Ministerstwo Ochrony Środowiska.

p. S. Sobczak - na najbliższą sesję zostanie wprowadzona uchwała dotycząca zmian w Regulaminie wynagradzania nauczycieli. Zmiana dotyczy § 9 ust. 11 i § 11 regulaminu. Te zapisy były tam poprzednio i nigdy nikt ich nie kwestionował. Wydział Prawny Urzędu Wojewódzkiego nam to zakwestionował. Poszyliśmy trochę za daleko. Chcieliśmy po prostu pójść na rękę nauczycielom.

Przewodnicząca podziękowała za przybycie p. S. Sobczak i p. J. Przybyszowi.

p. J. Basta - moja żona poinformowała mnie, że rozmowy na temat przejęcia Technikum Leśnego odbędą się dopiero w okolicach kwietnia. Źle odebrane zostały nasze warunki porozumienia. Jako nasze żądanie pieniędzy za oddanie szkoły. Szkoła leśna jest jedną z pierwszych szkół, które ministerstwo chce przejąć i będą oponowali za jej przejęciem.
p. T. Cherek - Kanabaj - ja jestem za wyłączeniem tej szkoły bez względu na to czy przejmie ją Minister czy też nie. Dla mnie będzie to powrót do tego co ta szkoła reprezentowała i czym była przed włączeniem jej do zespołu. Odzyska według mnie dawną renomę, którą straciła po włączeniu do ZSL i A.

Przewodnicząca poprosiła Członków Komisji o przystąpienie do opracowywania wniosków z posiedzenia.

Komisja wypracowała następujące wnioski:

1. Komisja pozytywnie opiniuje zmiany do "Programu Rozwoju Lokalnego Powiatu Tucholskiego na lata 2004 - 2013".

2. Komisja proponuje, aby nie używać słowa "Książnica" w załączniku do projektu uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Programu Inwestycji dla Powiatu Tucholskiego z tytułu innego znaczenia tego słowa podanego
w Słowniku Języka Polskiego. Uważamy, że odpowiednią nazwą dla tego projektu będzie "Centrum Biblioteczne".

3. Komisja pozytywnie opiniuje zmiany w Regulaminie wynagradzania nauczycieli.

4. Komisja Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej pozytywnie opiniuje uchwałę
w sprawie utworzenia Technikum Informatycznego przy Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej.

5. Po wyjaśnieniu Pana Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury
i Kultury Fizycznej dotyczącego sytuacji prawnej związanej z wyłączeniem Technikum Leśnego, gdzie nie obowiązuje półroczny okres procedur Komisja nie widzi konieczności podjęcia uchwały na tej sesji.

6. Komisja wnioskuje o podjęcie stosownej uchwały w momencie jasno określonego stanowiska Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Wobec braku dalszych pytań Przewodnicząca zakończyła posiedzenie Komisji.

Na tym zakończono protokół.


Protokołowała:                                                          Przewodnicząca Komisji

Kinga Majer                                                                     Anna Ziegler


 

metryczka


Wytworzył: Kinga Majer (21 lutego 2005)
Opublikował: Elżbieta Błaszczyk (17 marca 2005, 09:11:09)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1937