33

Protokół nr 33/2005
z posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
w dniu 30 maja 2005 roku


Obecni na posiedzeniu Komisji członkowie Komisji oraz p. S. Sobczak - WEZK i KF i zaproszeni goście przedstawiciele kultury z gmin i stowarzyszeń kulturalnych z terenu powiatu według załączonej listy obecności.


Tematyka posiedzenia:
1. Omówienie aktualnej działalności instytucji kultury w gminach.
2. Omówienie aktualnej działalności stowarzyszeń kulturalnych w gminach.
3. Wypracowanie zasad współpracy instytucji kultury, stowarzyszeń i Rady Powiatu Tucholskiego.


Przewodnicząca przywitała zebranych i poprosiła o zabranie głosu p. Teresę Cherek - Kanabaj.
p. T. Cherek - Kanabaj - chcielibyśmy dowiedzieć się czym się dana instytucja czy organizacja zajmuje. Przedstawię może krótko specyfikę Gminnego Ośrodka Kultury w Śliwicach, który reprezentuję. Przy naszym ośrodku działa chór "Orfeusz", orkiestra dęta, dwa zespoły taneczne oraz zespół wokalny. Stały imprezami, które robimy to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W styczniu na stałe organizujemy koncert kolęd i pastorałek, na który zapraszamy inne chóry. Organizujemy także imprezę pod nazwą "To co mamy najlepszego" oraz "Festyn na powitanie lata". W tym roku będzie turniej sołecki. W połowie lipca odbywa się festiwal orkiestr dętych. 15 sierpnia rokrocznie organizujemy także biesiadę. Po raz pierwszy od wielu lat organizujemy w gminie dożynki. W miesiącu listopadzie organizuję koncert z okazji Święta Niepodległości. Cykliczne są też imprezy mikołajkowe i sylwestrowe.
p. J. Basta - chciałbym się dowiedzieć czy także w poszczególnych wsiach gmin organizowane są jakiekolwiek imprezy.
p. T. Cherek - Kanabaj - nie ma zinstytucjonalizowanych świetlic. Są pomieszczenia we wioskach, którymi opiekują się rady sołeckie. Rady sołeckie w ramach przyznanych dotacji z gmin organizują imprezy.
p. B. Ziółkowska - w Gminie Lubiewo są dwie biblioteki. Jedna w Lubiewie i filia w Bysławiu. Jest tam zainstalowane stałe łącze internetowe, z którego korzysta wielu mieszkańców. Biblioteka w Lubiewie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubiewie. Ten natomiast dofinansowany jest w niewielkim zakresie. Środki pochodzą z dyskotek i kawiarni. W GOK-u działają trzy zespoły teatralne. Biorą one udział w wielu konkursach na różnych szczeblach. Działa również klub bilardowy i klub seniora, zespół skupiający się na głośnym czytaniu dla dzieci. GOK współpracuje także z zespołem "Frantówki". Możemy pochwalić się nowo powstałą orkiestrą dętą. Zespół "Klonowiaki", który działa na terenie naszej gminy jest zorganizowany przy stowarzyszeniu. Współpracujemy także z Ochotniczą Strażą Pożarną i Kołem Gospodyń Wiejskich. Świetlice pracują na podobnych zasadach jak w Gminie Śliwice.
p. W . Dębicki - chciałbym wystąpić z propozycją, abyście Państwo w stosunku do OSP występowali z prośbami o pomoc. W tych zrzeszeniach pracuje ogromna liczba ludzi, która dysponuje potencjałem. Należy go wykorzystać. Czasem ludzie czekają tylko na kogoś kto by poddał jakiś pomysł.
p. B. Ziółkowska - przygotowujemy się do I Borowiackiego Festiwalu Orkiestr Dętych. Wziąć mają w nim udział między innymi orkiestra ze Śliwic i z Holandii. Organizatorem tej imprezy jest klasztor w Bysławku. Możemy pochwalić się także tym, że udało się nam nieodpłatnie sprowadzić sprzęt komputerowy do kawiarenek internetowych.
p. J. Basta - czy może udałoby się udostępniać po lekcjach jakąś salę w szkołę dla celów właśnie takich spotkań mieszkańców wioski.
Przewodnicząca - owszem byłoby to możliwe. Jeżeli jednak we wioskach są świetlice nie widzę potrzeby udostępniania szkół.
p. S. Sobczak - poinformowała, że po zmianach przepisów jedyną możliwością finansowania organizacji pozarządowych jest organizacja konkursów. Nie można dawać pieniędzy jeżeli nie ogłosi się uprzednio odpowiedniego konkursu.
p. E. Bukowska - ze środków przekazywanych mi z powiatu na prowadzenie biblioteki powiatowej finansuję internet, zakup i naprawę sprzętu komputerowego. Zorganizowaliśmy Tydzień Bibliotek. Zakupiliśmy także program Lex na stanowisko komputerowe. W tej chwili mamy osiem stanowisk komputerowych. Nikt z osób, które korzystają z tych stanowisk nie ponosi żadnej odpłatności. Na razie finansuję to ze środków powiatowych. Organizujemy szereg imprez. Między innym akcję głośnego czytania dzieciom. Działa u nas klub miłośników książek. Współpracujemy z Tucholskim Ośrodkiem Kultury oraz z Borowiackim Towarzystwem Kultury.
p. M. Michalak - Biblioteka Publiczna utrzymuje się w całości z dotacji. Oprócz zabezpieczenia środków na płace nie otrzymujemy żadnych innych środków.
p. E. Bukowska - dużą nadzieją dla nas jest remont obiektu na ul. Pocztowej i umieszczenie tam bibliotek miejskiej i pedagogicznej. Będzie tam duża czytelnia.
Przewodnicząca - czy w gestii dyrektora biblioteki miejskiej w Tucholi są biblioteki gminne?. Czy wszystko działa na zasadzie dobrej woli i współpracy?.
p. E. Bukowska - nie, nie mam takiej władzy. Działamy na zasadzie współpracy.
Przewodnicząca - z tego co się orientuję w bibliotekach brakuje dużo pozycji. W jaki sposób moglibyśmy pomóc. Niestety nie mamy taki możliwości finansowych, ale być może w inny sposób moglibyśmy Państwu pomóc?.
p. M. Michalak - jak już wspominałem Biblioteka Pedagogiczna nie otrzymuje żadnych dotacji z Urzędu Wojewódzkiego. Utrzymujemy się tylko z wpisowego czytelników, które rocznie wynosi około 4 tys. zł. Otrzymujemy dotacje z gmin i od osób fizycznych. Dzięki temu właściwie funkcjonujemy.
p. M. Dąbrowska - jako Tucholski Ośrodek Kultury poszczycić możemy się dużą sceną. Jedyną naszą bolączką jest brak oświetlenia na tej scenie. Pochwalić możemy się także Tucholskim Parkiem Turystyki, który po zmianach bardzo zyskał. W ubiegłym roku zrobiliśmy 235 imprez to jest rekordowa liczba. Mamy 37 kół i klubów zainteresowań. Wiele klubów chciałoby mieć swoje pomieszczenia, ale niestety z powodów lokalowych nie jest to możliwe. Prowadzimy także wiele rodzajów działalności poza kulturalnej na przykład kurs Tai chi i yoga. Z działalności tych klubów i kursów opłacamy rachunki za energię. Powstała także niedawno szkółka rzeźby. Jest ona jak na razie bezpłatna, ale zastanawiamy się nad wprowadzeniem odpłatności ze względu na duże koszty materiałów i sprzętu. Mamy problemy z instalacją elektryczną, która stanowi zagrożenie. To  nas w pewien sposób bardzo ogranicza przed organizacja naprawdę dużych imprez. Współpracujemy ze szkołami, parafiami i stowarzyszeniami kultury.
p. B. Piasecka - od 2001 roku jesteśmy Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gostycynie. Jesteśmy połączeni z Gminną Biblioteką Publiczną, jest ona w strukturach GOK-u. Pod GOK podlegają trzy świetlice, dwa lata temu objęliśmy nad nimi patronat. Działa u nas także Gminne Centrum Informacji. Pomagamy w organizacji wielu imprez. Wspólnie ze szkołami i innymi instytucjami stworzyliśmy kalendarz imprez gminnych. W GOK działają klub teatralny i wokalny, który działa przy teatralnym. Jest też klub wolontariuszy, którzy pomagają nam przy organizacji imprez. Działa także klub modelarski. Dwa teatry kukiełkowe, które mają spore osiągnięcia. Organizujemy dużo imprez okolicznościowych oraz wystaw prac twórców regionalnych. Dożynki gminne odbywają się u nas co roku w innym sołectwie. Robimy także wiele rodzajów konkursów. To co przedstawiłam tutaj to zaledwie namiastka naszej działalności. Chciałabym powiedzieć także, że współpraca pomiędzy instytucjami kultury istnieje. My współpracujemy z Tucholskim Ośrodkiem Kultury. W bibliotece i GOK-u mamy także internet. Wszystko to jest finansowane z budżetu gminy. Mamy także sponsorów, którzy nas nigdy na szczęście nie zawodzą.
p. Z. Ważna - jako biblioteka otrzymujemy dotacje z gminy jest ona kwartalna. Najważniejszym naszym zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie księgozbioru. Staramy się gromadzić prasę. Zawsze borykamy się z problemem czy kupić lektury szkolne czy pozycje potrzebne studentów ze względu na mizerotę finansową. Korzystamy także
z wypożyczeń między bibliotecznych. Tutaj problemem jest długie oczekiwanie na książki.
Z prasy gromadzimy prasę dla pań i młodzieży oraz pozycje społeczne. Największą grupą czytelniczą są dzieci. Dołączyliśmy się również do kalendarza imprez gminnych. Otrzymujemy dość dużo środków z Urzędu Wojewódzkiego na akcję "Lato". Przeprowadzamy także dużą liczbę konkursów. Do cyklicznych należy konkurs wielkanocny i bożonarodzeniowy. Konkurs wielkanocny sponsoruje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nasza biblioteka w Cekcynie ma dwie filie w Iwcu i Małym Gacnie.
p. F. Król - Pawelska - jeśli chodzi o Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie to u nas również jest mizeria finansowa. Mamy dwa zespoły wokalne seniorów i juniorów. Klubokawiarnia wydzierżawiona jest przez osobę prywatną. Imprezy dotyczące świąt 3-go Maja, 11 Listopada i dożynki gminne są organizowane przez inne jednostki. Dożynki są organizowane przez każdą z trzech parafii. Szkoła Podstawowa w Zielonce i przedszkole organizuje spotkanie popołudniowe z okazji Dnia Ziemi. Mamy dziesięć świetlic. Pracują w nich osoby zatrudniane na umowę zlecenie.  W organizacji imprez pomagają nam także wolontariusze. Centrami życia kulturalnego we wioskach są właśnie świetlice. Imprezy w gminie ujęte są w program pod nazwą "Lato w Gminie Cekcyn". Każde z sołectw specjalizuje w jednym rodzaju imprez. Działa u nas Gminne Centrum Informacji. Urządzamy spotkania comiesięczne z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Prowadzimy wspólną bazę danych, tak, że każda z tych organizacji może z niej skorzystać. Korzysta z niej także GCI.
p. T. Banach - Gminna Biblioteka Publiczna w Śliwicach jest jednostką budżetowa od 2004 roku. Dotychczas była ona w strukturze gminy. Otrzymujemy dotację z gminy i z niej musimy się rozliczać. Wynajmujemy pomieszczenie w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i dzielimy się kosztami na połowę. Biblioteka ma swoją filię w szkole podstawowej w Śliwiczkach. Dużo środków finansowych przeznaczamy na zakup nowych pozycji do księgozbioru. W tym roku zakupiliśmy książek za kwotę 12 tys. zł. Zakupy robimy dostosowane do potrzeb naszych czytelników. Zwiększa się liczba studentów i dla nich również dokonujemy zakupów książek. Ponadto prenumerujemy czasopisma. Mamy trzy komputery z dostępem do internetu. Posiadamy także drukarkę i kserokopiarkę. Prowadzimy działalność kulturalną. Współpracujemy ze szkołami organizując tzw. lekcje biblioteczne. Robimy to, aby pozyskiwać czytelników. Rzeczywiście mamy oddźwięk takich lekcji w postaci zwiększającej się liczby czytelników. Organizujemy ponadto konkursy czytelnicze i plastyczne. Pozyskujemy także środki na akcję "Lato".
Przewodnicząca - podstawowe zasady współpracy to pozyskiwanie środków finansowych. Jako instytucje kultury możecie Państwo wystąpić do Starosty. Otrzymujecie wówczas pomoc w formie rzeczowej. Warunkiem koniecznym jest to, aby ta impreza miała charakter ponadgminny. O granty ubiegać się mogą stowarzyszenia. Komisja edukacji jako taka nie ma środków, aby udzielać pomocy finansowej. Jedynie może pozytywnie zaopiniować Państwa wniosek. Ostatecznej decyzji dokonuje Zarząd Powiatu, a ten do tej pory zgadzał się z naszymi opiniami. Serdecznie chciałam podziękować wszystkim za przybycie.
Przewodnicząca wobec braku dalszych pytań zamknęła posiedzenie Komisji.

Na tym zakończono protokół.

Protokołowała:                                                                  Przewodnicząca Komisji

Kinga Majer                                                                             Anna Ziegler

metryczka


Wytworzył: Kinga Majer (30 maja 2005)
Opublikował: Elżbieta Błaszczyk (25 lipca 2005, 13:27:44)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1836