Muzeum Borów Tucholskich

Budynek Muzeum Borów Tucholskich
Budynek Muzeum Borów Tucholskich

ul. Podgórna 3
89-500 Tuchola
tel./fax 52 334 21 89
muzeum@tuchola.pl

Godziny otwarcia Muzeum:
styczeń - czerwiec:               poniedziałek - piątek 7.30 – 15.30
lipiec – sierpień:                  poniedziałek - piątek 8.00 – 16.00
                                         sobota - niedziela  10.00 – 16.00
wrzesień – grudzień:            poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30

Ceny biletów:
- ulgowy: 3 zł
- normalny: 6 zł
- przewodnik: 15 zł
- zorganizowane grupy ze szkół z terenu Powiatu Tucholskiego - bezpłatnie

Otwarcie MBT nastąpiło 27 września 1980 roku. Początkowo było ono oddziałem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W 1992 roku zostało przekazane pod zarząd Tucholskiego Parku Krajobrazowego, a od 2001 roku prowadzeniem muzeum zajęło się Starostwo Powiatowe w Tucholi. Muzeum mieści się w XIX wiecznym budynku dawnego spichlerza. Usytuowane jest w miejscu XIV i XV wiecznych murów obronnych i fosy.

Wystawy stałe

1. Chata borowiacka - są to zrekonstruowane dwie izby typowej borowiackiej chaty. Pierwsza sala pełni funkcję kuchni i spiżarki, wyposażona została w sprzęt codziennego użytku np. kierzynka, magiel, kołowrotek. Drugie pomieszczenie to izba z łóżkiem, skrzynią posagową, stołem, domowym ołtarzykiem, maszyną do szycia, strojami codziennymi i odświętnymi. Chata borowiacka przybliża codzienne życie dawnych mieszkańców Borów.

2. Sala poświęcona historii miasta, a w niej:
 - makieta średniowiecznej Tucholi
 - makieta rynku tucholskiego z lat 20-tych XX w.
- opis historii Tucholi.

3. Etnografia Borów Tucholskich – wystawa pokazuje dawne zawody, narzędzia i przedmioty niezbędne do ich wykonywania. Prezentowane są takie zawody  jak: pszczelarz, kowal, rybak, rolnik, fryzjer.

4. Flora i fauna Borów Tucholskich – ekspozycja ta w tym roku zyskała nowy wygląd, w całości poświęcona jest ona przyrodzie Borów Tucholskich. Eksponowane są tu najciekawsze zwierzęta i rośliny występujące obecnie, jak również te, które nie są już spotykane. Zobaczyć można wiele gatunków zwierząt będących pod ochroną, a także podlegających gospodarce łowieckiej. Część wystawy poświęcono zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Dodatkowo na wystawie prezentowane są narzędzia wykorzystywane do pracy w lesie.

Wystawy czasowe
Na wystawach czasowych prezentowana jest przede wszystkim twórczość artystów ludowych m.in. hafciarek, rzeźbiarzy i malarzy.


metryczka


Wytworzył: Magdalena Kurpinowicz (8 kwietnia 2004)
Opublikował: Magdalena Kurpinowicz (8 kwietnia 2004, 09:34:10)

Ostatnia zmiana: Jarosław Iwicki (11 stycznia 2023, 09:31:04)
Zmieniono: Aktualizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 24828