XXV sesja Rady Powiatu Tucholskiego


Zapytania i interpelacje Radnych zgłoszone podczas XXV sesji Rady Powiatu, która odbyła się 20 marca 2009 r.

Wiceprzewodniczący Zbigniew Grugel 
- pojawia się coraz więcej osób niezadowolonych z braku możliwości dofinansowania uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych. Co prawda w dzisiejszych materiałach jest uchwała na ten temat i tam następuje przesuniecie 150 tys., ale chciałby się dowiedzieć, w jakim to stopniu rozwiąże sytuację, która jest w tej chwili. Osoby, które ubiegały się o to dofinansowanie dostały odpowiedź, że nie dostaną i nie mają prawa nigdzie się odwołać. Tak to pewnie jest. Zatem, w jakim stopniu te dzisiejsze nasze przesunięcia i podjecie tej uchwały rozwiąże ten problem? Czy ci, którzy ubiegali się, a dostali odpowiedź negatywną będą uwzględnieni w tym podziale i czy to w jakiś sposób zaspokoi te oczekiwania społeczne, które jednak są dość duże. Możliwość korzystania z tego dofinansowania jest dla osób niezamożnych finansowo bardzo dużym udogodnieniem.
 
Radny Krzysztof Łukaszewicz
ma pytanie, bo posiadł taką informację, że w Zespole Szkół Leśnych przebywa delegacja czy inspekcja z Ministerstwa Środowiska, czy Pan Starosta może powiedzieć czego ona dotyczyła, czy to miało charakter oficjalny, czy ona wnosi dalej coś do sprawy związanej  jeszcze z tymi pracami, które trwały odnośnie przekazania i taka informacja, że dzisiaj też ma pojawić się ktoś w randze ministra tutaj u nas to też chciałby wiedzieć i radni chcieli by wiedzieć czego dotyczy ta wizyta.
 
Radna Krystyna Koczwara
- kolejny raz mieszkańcy Bladowa proszą u zwrócenie uwagi na drogę przebiegającą przez Bladowo, na natężenie ruchu i prędkość z jaką poruszają się tam pojazdy. Prosi o przekazanie do Zarządu Dróg Wojewódzkich wniosku o przebudowę drogi przebiegającej przez Bladowo oraz łączącej Bladowo z Tucholą. Doga ta na łuku w Bladowie jest śliska co grozi kolejnymi nieszczęściami. Prowadzone obecnie remonty zlikwidują dziury, ale nie zlikwidują śliskości. Może wystarczyłoby chociaż doraźnie zfrezowac nawierzchnię tak jak zrobiono to swego czasu w Rudzkim Moście. Sytuacje poprawiłoby dodatkowe oznakowanie i zabezpieczenie domów w pobliżu tego niebezpiecznego miejsca oraz ustawienie tam stałych fotoradarów, które w sposób ciągły nadzorowałyby ruch pojazdów z obydwu stron. Problemem  są zbyt szybko jeżdżące pojazdy. Prowadzone są już prace nad specjalnymi rozwiązaniami bezpieczeństwa na polskich drogach. Prosi o starania, aby w Bladowie, a przy okazji również w Rudzkim Młynie takie maszty z fotoradarami zostały ustawione i w załączeniu przedstawiam zdjęcia z łuku drogi w Bladowie to jest 1 sprawa.
-  zwrócili się do Radnej koledzy lekarze z prośbą o rozważenie możliwości współfinansowania przez Powiat szczepienia przeciw HPV czyli przeciw zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego. Sczepienia te są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń. Ten problem został kolejny raz nagłośniony na III kongresie lekarzy praktyków w Poznaniu w marcu bieżącego roku. Zaleca się rutynowe podawanie szczepionek przeciw HPV dziewczętom w wieku 12-15 lat i szczepienia mogą być wykonywane także u młodszych dziewczynek począwszy od ukończenia przez nie 9 –10 roku życia oraz u chłopców w wieku 9-15 lat, ale barierą jest duży koszt ok. 1500zł. Jeśli będziemy chcieli zmierzyć się z tym problemem przygotuję materiały na kolejną sesję.
- kolejna prośba, też medyczna, zwróciła się do Radnej mieszkanka naszego powiatu z prośbą o nagłośnienie informacji: „Jak zostać dawca szpiku kostnego”. Materiały na ten temat są w przychodni MCL w Tucholi i służą informacją dla zainteresowanych, ale rzeczywiście jeśli ktoś w odruchu serca chce pomoc to nie wie jakie kroki przedsięwziąć. Myślę, że sprawa jest warta nagłośnienia w jakiś sposób prosi o wyrażenie opinii.
 
Radna Dorota Gromowska
-   interpelacja  jest związana z odbywającymi się zebraniami. Prosiłaby o ustawienie znaku, oczywiście po uprzednim sprawdzeniu celowości, tzw. sierżant na ciągu drogi Wielkie Budziska – Małe Gacno w miejscowości Wielkie Budziska naprzeciwko posesji Pani Sołtys. Podaje tutaj te informacje żeby ułatwić lokalizacje.
-   prosi o ustawienie znaku na Śliwice przy posesji pana Albina Chmary w Małym Gacnie, ponieważ jadący spoza z terenu naszej gminy mieszkańcy nie wiedzą jak dalej jechać do miejscowości Śliwice. To ułatwi na pewno komunikację gościom, turystom i innym osobom przyjeżdżającym na teren naszego powiatu i gminy. Poza tym prosi o przeprowadzenie wizji lokalnej przy posesji pana Kołodziejskiego w Małym Gacnie celem już ostatecznego załatwienia problemu odwodnienia. Trochę ta sprawa trwa i prosiła o takie już ostateczne załatwienie.
-  prosi o przeprowadzenie wizji lokalnej na terenie Sołectwa Zalesie wspólnie z przedstawicielem samorządu gminy Cekcyn do spraw dróg celem uregulowania ustawienia tablic miejscowości na terenie tego sołectwa. Samorząd gminny jest w stanie zakupić niektóre znaki,  które dotyczą naszej gminy, ale również prosi zarząd o taką współprace, żeby po prostu wspólnie to zrobić ustalić lokalizację, żeby był już porządek.
 
   
Radny Andrzej Pruszak
- w ubiegłym roku została wyremontowana droga Wielkie Gacno – Lińsk. Jaki skutek, to pan starosta widzi. Chciałby się zorientować, kiedy to będzie naprawione, żeby po prostu to miało jakiś lepszy efekt.
- na tym samym odcinku miały być postawione słupki prowadzące to bodajże U1. miało to być w sezonie letnim, a to już minął jeden, drugi sezon letni teraz będzie trzeci sezon letni. Czy może w tym sezonie letnim będą ustawione te słupki.
 
 
Radna  Małgorzata Oller
- w imieniu mieszkańców miejscowości Kiełpin i innych użytkowników drogi powiatowej z Kiełpina do drogi Tuchola – Śliwice wnosi o naprawę tej drogi w tej części, gdzie ona jest bardzo słabo przejezdna. Ta droga generalnie jest w niezłym stanie szczególnie tam, gdzie jest gruntówka utwardzona czy bruk, ale są odcinki, gdzie naprawdę trudno się przemieszczać pojazdem.
 
Radny Wojciech Kociński
- mieszkańcy ulicy Warszawskiej proszą o naprawę,  a Radny prosi o wymianę barierek zabezpieczających, które są przy ulicy Warszawskiej na wysokości sklepu Pana Zielińskiego, są takie niskie, a także tych, które są na skrzyżowaniu z ulicą Nowodworskiego.  Mają one bardzo zły stan, są luźne blachy, to jest wszystko przegnite, a estetyka tego już w ogóle podlega bardzo dużej krytyce.
-  chciał zapytać o boisko budowane Orlik czy zostało naprawione odwodnienie. Nie wie czy naprawione, czy wstawione odwodnienie na terenie tego boiska, bo przy każdym deszczu stała tam woda. Myślał,  że zostało to zrobione, ale po ostatnich opadach w tym tygodniu, które wcale nie były takie wielkie, dalej stała tam woda. Teraz zasypano następna warstwą piasku. Chciałbym się dowiedzieć czy zostało to naprawione.

metryczka


Wytworzył: Radni Powiatu Tucholskiego (20 marca 2009)
Opublikował: Katarzyna Puczyńska (10 czerwca 2009, 12:34:03)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1332