XXVI sesja Rady Powiatu Tucholskiego

Zapytania i interpelacje Radnych zgłoszone podczas XXVI sesji Rady Powiatu, która odbyła się 27 kwietnia 2009 r.

Radny Andrzej Pruszak
-  na terenie gminy Śliwice zostały odkrzaczone drogi powiatowe, ale została jeszcze droga z Lińska do Okonin Nadjeziornych jeżeli o to można poprosić;
 
Radny Marek Sass
-  w Karczewie, nie jest to miejscowość ale jest  to w dolinie Kamionki przebiegają drogi powiatowe. Proszę o zainstalowanie zabezpieczeń wzdłuż tej drogi, ponieważ za poboczem jest już duża parowa. W razie wypadków samochody uderzają w drzewa i co prawda nikt jeszcze nie spadł w dół, ale gdyby do tego doszło byłoby nieszczęście. Także prosiłbym o założenie band zabezpieczających, aluminiowych lub blaszanych;
 
Radny Wojciech Kociński
-   minął miesiąc od ostatniej sesji, a nie dostałem jeszcze odpowiedzi w podobnej sprawie od Zarządu Dróg Wojewódzkich od Pana dyrektora. Chodziło o barierki na ulicy Warszawskiej. Minął miesiąc i nie ma żadnej odpowiedzi. Chciałbym nawiązać do interpelacji złożonej przez Panią radną Koczwara, która dotyczyła Bladowa i bezpieczeństwa mieszkańców. Ja w październiku zeszłego roku składałem taką samą interpelację dotyczącą ograniczenia prędkości na tej trasie, mieszkańcy Bladowa wnioskowali o zmniejszenie prędkości na całym terenie Bladowa do 40 km/h. Z tego co mi wiadomo to chodzi o zainstalowanie jakiś tabliczek i wtedy nie ma żadnego problemu. Chciałbym Państwu przeczytać odpowiedź Pana Dąbki jaką otrzymałem od niego w tym czasie na temat ograniczenia prędkości w Bladowie : „Jeżeli mieszkańcy Bladowa czują się zagrożeni to należy wystąpić z wnioskiem do policji o dokonywanie kontroli pomiaru prędkości ponieważ są tam znaki D42-obszar zabudowany, który obliguje kierowców pojazdów do jazdy nieprzekraczającą 50 km/h,  a zastosowanie ograniczenia prędkości do 40km/h na terenie całej wsi jest niezasadne.”
- chciałbym poznać stanowisko Zarządu jaki jest stosunek do decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie zezwalający na wariant 2b przebiegu obwodnicy Tucholi. I chciałbym zapytać czy stanowisko Pana Wicestarosty jest równoznaczne ze stanowiskiem Zarządu Powiatu? W przeszłości miałem takie wrażenie, że nie zawsze się ono zgadza. Stowarzyszenie SOS często powołuje się na Pana Wicestarostę, że współpracują i chciałbym po prostu poznać jakie jest stanowisko Zarządu i Wicestarosty.
-  Kolejna interpelacja dotyczy budowy hali widowiskowo-sportowej. Ci co są zainteresowani, chodzą na spacery widzą  jak ta budowa przebiega. Ona wyprzedza harmonogram prac na stadionie, a w budżecie naszym powiatowym na ten rok jest zapisane 100 tys. zł.  Ja już wcześniej zgłaszałem swoje zaniepokojenie tym, że mamy zapisane w budżecie finansowanie tej inwestycji do 2011 roku. Z tego co ja wiem to inwestycja ma być zakończona i oddana w 2010 roku do końca kwietnia. Czy Zarząd planuje jakiekolwiek zmiany w harmonogramie finansowania tej inwestycji ?
-  ostatnia interpelacja dotyczy założenia Młodzieżowej Rady Powiatu, ponieważ w internecie pojawiają się na mój temat różne wpisy. W odpowiedzi na moją interpelację w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu, dostałem odpowiedź, że brakuje podstawy prawnej do utworzenia jej co powoduje, że nie ma możliwości zabezpieczenia środków na jej utworzenie. Radcowie, podpisał się tu Pan Bogusław Szramka, przedstawili mi taką opinie, że na podstawie tej ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym nie ma takiej możliwości. Ja zgłaszając tą interpelacje zasugerowałem się Chojnicami. Myślę że słusznie bo skoro tam od dwóch, praktycznie trzech lat tam taka młodzieżowa rada istnieje i nadzór Wojewody Pomorskiego tego nie zakwestionował, to dlaczego w Tucholi na tej samej podstawie, my takiej rady nie możemy powołać. W uchwale Powiatu Chojnickiego jest odniesienie do artykułu 4 pkt. 1. Gdzie jest napisane: powiat wykonuje określone ustawami zadnia publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:  pkt. 1. Edukacji publicznej. Pod ten punkt zostało podciągnięte to, ja myślę, że to jest taka organizacja, która bardzo dobrze wpływa na młodzież i która przyczynia się do rozwoju powiatu. Dlatego czy nie można by było np. na tej samej podstawie tego utworzyć. Chciałbym mimo wszystko tą odpowiedź uzyskać.
 
Radny Krzysztof Łukaszewicz
- chciałbym zadać pytanie w sprawie artykułu, który ukazał się w Tygodniku Tucholskim, dotyczącego Zespołu Szkół Leśnych. Widać że nie tylko opozycja jest tym zaniepokojona co się tam dzieje. Chciałbym się zapytać czy Zarząd już tak na poważnie zaczął rozważać i czy robił coś w tych wątpliwościach, które tutaj się znajdują. Chodzi tutaj o komunalizację i czy została już rozwiązana całkowicie sprawa finansowania tej szkoły. Jeśli dziś można na to odpowiedzieć to bardzo proszę, a jeśli nie to prosiłbym o odpowiedź na piśmie.
 
Radny Michał Mróz
-  tak jak jesteśmy wszyscy na tej sali to nie ma osoby, która jako priorytetowe zadania nie uznałaby sprawy modernizacji szpitala. Wyraz temu daliśmy jednogłośnie wspierając inicjatywę wykupu szpitala, budynku od sióstr Elżbietanek. Jak również przyjmując po stronie deficytu, zadłużenie w celu zmodernizowania i wszystko by było dobrze, czyli ta polityka tu byłaby spójna do momentu, w którym się okazało, że coś jest nie tak. Wyszło na to, że jest coś nie tak po seriach artykułów prasowych związanych z osobą i rolą pełnomocnika. Ja chciałem tylko powiedzieć, że Pan Starosta mówiąc, iż nie wszystkie artykuły czyta to jak sądzę ten artykuł z Tygodnika Tucholskiego zna bo jest jego autorem, przepraszam z Pomorskiej. Ja chcę tylko przypomnieć, że chodzi o artykuł zatytułowany „Nie przez Zaborowskiego”. Po sentencji dowodów, które tutaj doprowadziły do takiej argumentacji, iż mając na uwadze powyższy argument: „informacje o tym, że osoba Wicestarosty Tucholskiego Tadeusza Zaborowskiego była przyczyną złożenia rezygnacji przez prezesa Leszka Plucińskiego i domniemanego sporu między prezesem, a władzami powiatu jest niezgodna z prawdą”. Otóż na Komisji Finansów Pan Starosta, jak gdyby wymieniając harmonogram czy ważności inwestycji w powiecie tucholskim w związku z deficytem i przyjęcia  pewnych rozwiązań, powiedział, że Szpital Tucholski to jest nr 1 na naszej liście pod względem ważności wszystkich inwestycji. Po pytaniu o nowego pełnomocnika Pan powiedział, że nowym pełnomocnikiem został Piotr Mówiński, a Pan Wicestarosta powiedział: „Prezes Pluciński nie życzył sobie mnie w roli pełnomocnika, więc ja nie widzę tutaj spójności w tej polityce”. Proszę o komentarz do tej sytuacji.

metryczka


Wytworzył: Radni Powiatu Tucholskiego (27 kwietnia 2009)
Opublikował: Katarzyna Puczyńska (10 czerwca 2009, 12:46:46)

Ostatnia zmiana: Katarzyna Puczyńska (23 lipca 2009, 11:25:37)
Zmieniono: przeniesiono do właściwego folderu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1427