Rys historyczny
Historia i wiek budynku
 
         W XVIII w. wieś i folwark Wysoka przechodzi w ręce rodziny Janta-Połczyńskich. Budynek w Wysokiej powstał na przełomie XVIII i XIX w. Dwór jest usytuowany w obrębie parku, położonego na stoku opadającym ku zach. w kierunku jeziora Wysockiego.
Dwór składa się z trzech skrzydeł, najstarsze od wsch. z XVIII/XIX w.,  środkowe z ok. 1870 r. o charakterze późnoklasycystycznym, zachodnie z początku XX w. o cechach neoklasycystycznych. Po 1945 roku częściowa przebudowa wnętrz. Budynek murowany z cegły, otynkowany. Skrzydło środkowe parterowe z mieszkalnym poddaszem, prostokątne, dwutraktowe, z  sienią na osi.
Elewacja frontowa od północy dziewięcioosiowa, ożywiona pasami w tynku, z trójosiową,piętrową, nieznacznie zryzalitowaną częścią środkową, o wejściach i oknach zamkniętych półkoliście.
                 Pomimo zróżnicowanej stylistycznie architektury dwór stanowi interesujący przykład siedziby ziemiańskiej, przebudowanej przez kolejnych właścicieli, będącej przez  ponad 150 lat w posiadaniu polskiej rodziny.
                  Od 1945 r. dwór był własnością Zakładu Rolnego PGR a od 1981 r. w dworze mieści się Dom Pomocy Społecznej im. Leona i Marii Janta-Połczyńskich. W latach 1981-1983 przeprowadzono remont kapitalny z zachowaniem wytycznych konserwatorskich.


Skrócona historia

 Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej

     Po II wojnie światowej majątek Janta-Połczyńskich przejęło państwo /PGR/. Pałacyk, popadający z czasem coraz bardziej w ruinę uratowała decyzja Wojewody Bydgoskiego, który w 1981 r. przeznaczył go na dom pomocy. Po remoncie, w listopadzie 1983 r. nastąpiło otwarcie Domu na 46 miejsc. W ciągu ponad 35 lat istnienia w Domu znalazło opiekę ok. 500 osób przewlekle somatycznie chorych. W r. 1996, dla uczczenia ostatnich właścicieli, Dom otrzymał imię Leona i Marii Janta-Połczyńskich.

   metryczka


Wytworzył: Wioletta Pastwa (12 grudnia 2008)
Opublikował: Wioleta Pastwa (12 grudnia 2008, 08:55:36)

Ostatnia zmiana: Katarzyna Bronikowska (6 listopada 2019, 11:09:44)
Zmieniono: aktualizacja

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2953